strefadruku.info
.

Wybór drukarki cz. 2


O drukarkach słów kilka

Nie wiesz jeszcze czym należy się kierować przy wyborze drukarki? Kilka przedstawionych poniżej aspektów, parametrów i cech z pewnością pomoże Ci w wyborze odpowiedniej drukarki.

Rozdzielczość druku

Drukarki atramentowe charakteryzują się rozdzielczością wynoszącą przeważnie nie więcej niż 4800 x 1200 dpi (punktów na cal). Laserowe drukarki oferują zazwyczaj rozdzielczość druku wynoszącą 1200 x 1200 dpi lub 600 x 600 dpi. Oczywiście drukarki a w zasadzie maszyny drukujące wykorzystywane do celów produkcyjnych w drukarniach wykorzystują o wiele większe rozdzielczości druku. Drukarnia lub też drukarnia internetowa oczywiście dysponuje o wiele większymi środkami finansowymi niż przeciętny Kowalski, więc nie pozostaje nam nic innego niż korzystanie z drukarni... lub też wybór drukarki dopasowanej do naszych potrzeb.

Koszt eksploatacji

Największy wpływ na koszt wydruku drukarkami atramentowymi ma tusz. Wahania w cenie tuszu i jego pojemności są znaczne w zależności od modelu i producenta. Wyróżniamy pojemniki: ze zintegrowaną głowicą lub też oddzielne, zawierające klika kolorów lub każdy z 4 kolorów(według palety CMYK - Cyjan Mangenta, Yellow, blacK) z osobna. Pojemniki różnią się też z wielkością, z reguły te mniejsze są tańsze ale drożej wychodzą w eksploatacji, warto poszukać drukarki atramentowej z większymi pojemnikami. Najbardziej ekonomiczne wydają się pojemniki bez głowicy, zawierające każdy z kolorów osobno, natomiast najdrożej wychodzą tusze zawierające wszystkie kolory oraz głowice drukującą. Kupując drukarkę atramentową koniecznie sprawdź pojemność, rodzaj i cenę tuszów!

W przypadku drukarek laserowych na koszt eksploatacji wpływa zużycie tonera. Druk laserowy jest bardziej opłacalny od druku atramentem. Koszt tonera jest stosunkowo duży, ok. 2-5 razy większy w porównaniu z tuszami atramentowym, jednak porównując wydajność tonera jest on ok. 10 razy oszczędniejszy niż pojemniki z tuszem! Jeśli masz zamiar drukować duże ilości dokumentów warto poważnie zastanowić się nad drukarkami laserowymi.

Wyposażenie

Z reguły drukarki laserowe są lepiej wyposażone niż ich odpowiedniki w metodzie druku atramentowego. Często posiadają większe podajniki i bardziej rozbudowaną pamięć (przeważnie 16 MB]). Dla osób drukujących równocześnie duże ilości dokumentów duża pamięć jest ważnym elementem. Jako ciekawostkę dodam że, te bardziej zaawansowane drukarki posiadają wbudowane własne dyski twarde, możliwość wydruków bezpośrednio z kart pamięci lub portów USB. Praktycznie każda drukarka laserowa posiada możliwość bezpośredniego podłączenia do sieci ethernet, co umożliwia proste i przyjemne wykorzystywanie drukarki z różnych komputerów podłączonych do sieci.

Wydruk fotografii

Większość z niedrogich drukarek atramentowych wyśmienicie radzi sobie z wydrukami fotograficznymi. Oczywiście do uzyskania pożądanej jakości potrzebny jest odpowiedni papier fotograficzny i ustawienie odpowiednich parametrów wydruku. Drukarki typowo fotograficzne w większości posiadają również własne wejście PictBrige które umożliwia wydruk zdjęć bezpośrednio z aparatów cyfrowych lub też kart pamięci.

Mój wybór

Nie chcę nikomu sugerować konkretnego modelu lub marki drukarki. Wybierając drukarkę sugerowałem się przedstawionymi powyżej i na wcześniejszej stronie aspektami. Potrzebowałem z jednej strony drukarki jak najtańszej do wydruków czarno-białych których to miesięcznie drukuje przeszło 200 stron, no ale z racji tego iż zajmuję się grafiką komputerową często sporządzam "wydruki próbne" projektów (w cudzysłowach gdyż tak w zasadzie prawdziwy wydruk próbny uzyskuje się poprzez naświetlanie, a maszyny tego typu kosztują od 10 tys zł wzwyż) do czego potrzebna mi była drukarka kolorowa w miarę dobrej jakości. Na drukarkę chciałem przeznaczyć maksymalnie 1000 złotych. Niestety zakup dobrej kolorowej drukarki laserowej w tej cenie jest praktycznie niemożliwy... więc postanowiłem zakupić dwie drukarki :) Wybór wydaje się rozsądny gdyż drukarki wzajemnie się uzupełniają. Na monochromatycznej (czaro-białej) drukarce laserowej Samsung SCX-4300 drukuje praktycznie sam tekst. Drukarka ta jest jedną z najtańszych godnych uwagi propozycji urządzeń wielkofunkcyjncyh na rynku. W porównaniu z droższymi modelami tego typu drukarek wydaje się mało ekonomiczna, co w teorii jest prawdą. Jednak teoria, teorią a praktyka, praktyką. Kupując jedynie oryginalne tonery do tej drukarki faktycznie w porównaniu z innymi, droższymi drukarkami koszty eksploatacji są wyższe, jednak w praktyce na allegro można kupić Toner do uzupełniania zawartości kaset drukarek/kopiarek proszekCopyright by www.strefadruku.info Wszystkie prawa zastrze¿one.
strona główna mapa strony o nas